TOYS 4 BOYS

Yeni Dünyanın Gezginleri

Explorer yatların son yıllardaki popülerliğine ve üretim sayılarındaki dikkate değer artışa bakınca akıllara ister istemez şu soru geliyor: neden insanlar bu tip yatlara daha çok talep gösteriyor ?

Hiç düşündünüz mü bu dünyada sahip olduğunuz veya olabileceğiniz en değerli arazi neresi? Bu sorunun cevabını şu andaki dünyaya bakarak vermeniz belki mümkün ancak gittikçe artan baskıda küresel ısınma tehdidiyle baş başa bırakılmış bir dünyadan söz ediyorsak bu arazinin sabit olmaması ve mümkünse deniz üzerinde gidebiliyor olması gerekli. Deniz üzerinde sahip olabileceğiniz en değerli araziniz ise tekneniz. Ve bunun önemi gittikçe daha belirgin oranda artıyor. Bu elbette biraz aceleci bir genelleme olarak algılanabilir ancak çevreye daha duyarlı bir neslin gelecekte kendini güvende hissetmek için her türlü koşula hazır okyanus aşırı yolculuklara çıkabilecekleri yatları tercih etmeleri kadar doğal bir şey olamaz. Bunu aklımızda tutarak neden bu neslin veya şu andaki satın alma tercihlerinin hemen her koşula uygum bu yatlara yöneldiğine bakalım.

Keşfetme Güdüsü

İnsanların her bir nesilde bir öncekinden daha da aç bir şekilde keşfetme güdülerini tatmin etmeleri gerekli. Bu hepimizin karşı koyamadığı bir içgüdü. Yeni yerler, yeni insanlar, yeni teknolojiler… Yeni olana açlık insanların herkesin kulaç attığı güvenli sular yerine az sayıda insana görmenin nasip olduğu gözden uzak coğrafyalara gitme dürtüsünü tetikliyor. Bunda en büyük etkenlerden birisi kesinlikle internet. Varlığını bilmediğiniz coğrafyalarda çekilmiş profil fotoğrafları sizce satın alma dürtüsüne ne kadar etki ediyordur?

Oldukça fazla olduğunu söylemek yanlış olmaz. Geçtiğimiz yıl hiç olmadığı kadar çok kutup deneyimi vadeden tur satışı yapılmasının ve bu amaçla özellikle açılmış şirketlerin sayısında artış olmasının durduk yerde gerçekleştiğini kimse söyleyemez. Aslında hepsi birbirine hayret verici derecede bağlı. Şu bağlantıya dikkat edin: Küresel ısınma sebebiyle her yıl daha da küçülen arktik buzul kütlelerinin yokluğu daha önce seyahat edilemez bölgeleri turistik hale getirdi. Büyük kruvaziyer gemileri şimdiden Norveç’in Svalbard kasabasını turist akınına uğratmış durumda. Ve her geçen yıl daha fazla sayıda insan kutuplara seyahat için bu gemilerde yer ayırtıyor. Elbette yeni dünyanın zenginleri de buralara kruvaziyer yerine kendi yatlarının konforunda gitmeyi arzu ediyorlar. O sebeple Explorer diye adlandırılan zorlu koşullara dayanıklı bu yatlara talep de artıyor. Siz yemek yedikçe, yıkandıkça, TV izledikçe dünya ısınıyor ve dünya denizlerini arşınlayan yatların yapımında yüksek numaralara erişiyoruz. Her yaptığımız eylemin bir sonucu var.

Yatınızda Ne Özellikler Aramalısınız ?

Öncelikle yukarıda bahsettiğim gibi bir seyahat düşünüyorsanız Polar Code regülasyonlarını karşılayan bir yatınız olmalı. Bunlar 1 Ocak 2017’den itibaren yürürlüğe giren ve sizin kutuplarda nerelere dek seyahat edebileceğinizi belirleyen kurallar bütünü ve A, B ve C olmak üzere üçe ayrılıyor. C sınıfındaki deniz araçları sadece ince buz tabakasıyla kaplı sularda seyahat iznine sahip. Derin kutup kaşifliği isteyenler muhakkak ki buna dayanıklı ve donanımlı bir yat bakmalı. Ama dünyada keşfedilmemiş yerler sadece kutuplar değil.

Okyanusta kendi kendine yeterlilik de en önemli özelliklerden birisi. O sebeple son dönemde hibrit motorlara sahip yelkenliler ve çeşitli elektrik üretme ve depolama araçlarıyla donanmış yatlar daha çok öne çıkmaya başladı. Solar paneller veya dalgalardan elektrik üreten sistemler entegre edilirse belki elektriksiz kalmazsınız. Ancak sadece yakıta bağımlı olmak bu tip yolculuklar için pek akıl karı değil. Zamanla bu tip seyahatlerin yaygınlaşmasıyla okyanus ortasında yakıt istasyonları açılana dek güç kaynaklarınızı çeşitlendirmeniz daha mantıklı olur.

Bu tip yatlarda sizinle beraber seyahat edecek insanların sayısı bir hayli yüksek olacak. Sadece eş, dost değil sizin yön bulmanızı, teknenizin temizliğini ve çalışır sistemlerin çalışmaya devam etmesini ve de tabii ki güvenli yol almanızı sağlayacak bu tekne ekibinde sayı bazen 50’ye dek çıkabiliyor. Bunlara gideceğiniz yerde size yardımcı olacak rehberlerden, su araçlarınızın tamiri ve kullanımında uzman ekibe veya kişisel doktorunuza dek herkesi ekleyin. Sayının ne kadar büyük olduğunu göreceksiniz.

Her ne kadar explorer yatlar için bir kıstas olmasa da büyük olmaları gerekiyor. Elbette keşfetmek istediğiniz sulardaki şartları göz önüne alarak bir seçim yapmalı ve kendi ihtiyaçlarınıza göre bir tanesini satın almalı veya kiralamalısınız. Ekolojik koruma alanlarında seyahat ederken daha az vibrasyon ile yine de belli bir hızda seyahat edebilen hibrit motorlara sahip olanlardan tutun da sörf yapmak için Pasifik Okyanusu’nun azgın sularıyla baş etmeyi göze alanlara özel devrilme korumalı olanlarına dek seçenekler çok. Ancak en büyük ihtiyaç depolama alanlarının genişliğine duyduğunuz olacak. Yiyecek, su, yakıt ve tabii ki oyuncaklarınız için. Denizaltı bile almak isteyebilirsiniz. Dünyanın diğer tarafında neye ihtiyacınız olacağı belli olmaz.

Bu tip yatların sadece tatil için kullanıldığını söylemek yanlış olur. Elbette kararda yaşayıp çalışan kesim için öyle değerlendirmek gerek ancak bir de dünyaya hükmeden yeni düzenin zengin kaşiflerini düşünün. Onlara deniz üzerinde bir yaşam alanı yaratmalı ve hemen her türlü lüks ile konforu bir arada sunmalısınız. Söz konusu harcayabileceğinizden bile çok para ise bunların hepsini bir arada sunan tasarımları gittikçe daha da çok artan sayıda görmeye devam edeceğiz. Orası kesin.

 

Yazı: Oktay Tutuş

"Bu yazı ilk kez K-Note dergisi Kış 2018 sayısında yayımlanmıştır."

 

Tags: Explorer, Yat, Lüks Yatlar, Seyahat

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR