TOYS 4 BOYS

 

Şu Güzelliğe Bakar Mısınız ?

Jaguar Classic, üretimini 1956 yılında durdurduğu efsane yarış otomobili D-type’ı 62 yıl sonra yeniden ele almaya karar verdi. Sonuç, resimde gördüğünüz bu muhteşem güzellik…

Yeni D-type’ın illk örneği, geçtiğimiz hafta (7-11 Şubat) Paris’te düzenlenen Salon Retromobile fuarında sergilendi. Otomobil Jaguar Landrover Classic Works’ün Warwickshire’deki tesisinde elde üretilecek ve dünya üzerinde sadece 25 çok şanslı insan yeni üretilen modellerden birine sahip olabilecek. Markanın üretimi 25 adetle sınırlama kararının ardında, 1955 yılında verilmiş bir söz yatıyor. Jaguar o yıl yüz adet D-type üretme kararı almış ancak sadece 75’ini tamamlamıştı. Jaguar Classic şimdi son kalan 25 adeti de tamamlayarak verdiği sözü tutmuş olacak. 

1955 ile 1957 yılları arasında Le Mans 24 Saat yarışını üç kere kazanan orijinal otomobilde altı silindirli XK motor bulunuyordu. 2018’de üretilecek yeni D-type modellerinde de orijinaline birebir sadık kalınacak.  Jaguar Land Rover Classic direktörü Tim Hanning “Jaguar D-type, dünyanın en zor yarışlarında elde ettiği sıra dışı başarılarla bir ikon, tüm zamanların en güzel yarış otomobillerinden biridir. Bugün de cazibesinden bir şey kaybetmiş değil” diyor, “Coventry’deki fabrikada planlanan üretimi tamamlayarak D-type’ın başarı öyküsünü sürdürmek, insanın hayatta bir kez yakalayabileceği bir fırsat ve Jaguar Land Rover Classic’teki uzmanlarımız bu proje ile gurur duyuyor.”

D-type, 2014-15 yıllarında tamamlanan altı kayıp Lighweit E-type ve 2017-18 döneminde üretilen dokuz XKSS’ten sonra Jaguar Classic’in ele aldığı üçüncü klasik model olacak. Orijinal Jaguar mühendislik çizim ve kayıtlarına erişimi olan Jaguar Classic uzmanları D-type’ın, 1950’li yıllarda yarış otomobillerinden sorumlu direktör Lofty England ve mühendislerinin belirlediği otantik özelliklere bire bir sadık kalmasını sağlayacaklar. Sipariş sırasında otomobilin 1955 Shortnose ya da 1956 Longnose kasa versiyonlarından birini tercih etmek mümkün olacak. 

Paris’te görücüye çıkan ilk prototip, uzun kaputu, karakteristik kuyruk yüzgeci, geniş açılı silindir burnu ve hızlı değiştirilen fren kaliperleriyle hemen tanınan 1956 Longnose modelinde yapıldı. Jaguar Classic Mühendislik direktörü Kev Richards “D-type’tan devşirilen dokuz XKSS modelini yeniden yaratmak, altı kayıp Lightweight E-type modelinden bile daha zorlu ama çok tatmin edici bir projeydi ve XKSS’ten edindiğimiz tecrübe, son 25 D-type projesinde bize büyük avantaj sağladı. Üretilen her otomobil, en küçük detayına kadar orijinalinin aynı olacak” diyor.

 

Derleyen: Erdir Utku

 

Tags: Jaguar Classic, Jaguar D-type, Jaguar Land Rover Classic, Salon Retromobile, Efsane

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR