TOYS 4 BOYS

M4 Efsanesinde Ara Çözüm

BMW M4 Coupé’nin CS versiyonu, hafifletilmiş toplam ağırlığı ve güçlendirilmiş motoruyla standart BMW M4 ile BMW M4 GTS’nin arasındaki dengeyi sağlıyor.

BMW’nin M modelleri her geçen gün yeni bir versiyona sahip oluyor. Eskiden her seride sadece tek bir M versiyonu olurken günümüzde farklı karakterlerde M modellerine olan ilgi çığ gibi büyüyor. Geçtiğimiz sene yollara çıkan BMW M4 Coupé CS de bunlardan biri. Adının sonundaki “CS” uzantısı “Club Sport”u ifade eden araç, bu sayede 2005 yılında
tanıtılan E46 BMW M3 CS modeline de gönderme yapıyor.

Standart bir BMW M4 Coupé’den daha güçlü ve daha hafif olan Yeni BMW M4 Coupé CS, sıralı 6 silindirli motoruyla adeta bir sanat eseri. En safkan versiyon BMW M4 GTS’de kullanılan bazı parçalar Yeni BMW M4 Coupé CS’de de kullanılıyor. Sadece meraklıları tarafından standart modelden ayırt edilebilen Yeni BMW M4 Coupé CS’de, ön spoyler ve bagaj kapağındaki spoyler yeniden tasarlandı. Gri renkli jantlar, DTM yarış aracında kullanılan tasarıma sahip ve sadece CS için özel olarak üretiliyor. Bu özel jantlar önde 19 inç arkada da 20 inç ölçülerindeler.

Yeni BMW M4 Coupé CS’in iç mekânında hemen CS logoları göze çarpıyor. Ağırlık yapmaması adına deri ya da alcantara gibi malzemeler sadece gerektiği kadar kullanılıyor. Bu noktada hafiflik sağlamak çok önemli. Bu sebeple kapı iç panelleri kumaş ya da deri yerine hiçbir kaplaması olmayan hafif malzemelerden oluşuyor. Ayrıca içerideki kapı çekme kollarında kırmızı-mavi-beyaz şeritli kayışlar mevcut.

BMW’nin sıralı 6 silindirli twin-turbo beslemeli motoru Yeni BMW M4 Coupé CS için 460 HP güç üretecek şekilde yeniden geliştirildi. Bu veri, BMW M4 Coupé Competition Pack’ten 10 HP daha fazla. 0-100 km/s hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlayan Yeni BMW M4 CS, 280 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Elbette bu hız elektronik olarak sınırlandırılmış. Yeni BMW M4 Coupé CS sadece 7 ileri çift kavramalı M DCT şanzıman ile bantlardan iniyor. Yeni BMW M4 Coupé CS, sadece hafifletilmiş donanımları ya da daha güçlü motoruyla değil, altyapısıyla da yollara ve pistlere uygun bir otomobil. Süspansiyon ayarları bu araca özel olarak yapılan sistem sayesinde Nürburgring’i 7 dakika 38 saniyede dönebilen Yeni BMW M4 Coupé CS, standart BMW M4 Coupé’yi 22 saniyede geride bırakabiliyor.

Türkiye’ye sınırlı sayıda ithal edilen Yeni BMW M4 Coupé CS modelini Kosifler Oto bayilerinde görebilirsiniz.

 

Yazı: Birkan Demir Çalışkan

"Bu yazı ilk kez K-Note dergisi Kış 2018 sayısında yayımlanmıştır."

 

Tags: BMW M4, Coupe, BMW M4 GTS, M4, Efsane, Sport, CS

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR