TECH & FUTURE

 

Canlı Yayınlanan Maçları Sahadaymış Gibi İzlemek İster Misiniz ?

Hayal değil, gerçek…. Intel’in yeni True VR teknolojisi sayesinde stadyum evinize geliyor ! 

Intel, 9-12 Ocak tarihlerinde Las Vegas’ta düzenlenen CES 2018 teknoloji ve tüketici elektroniği fuarında True VR teknolojisini tanıttı. Bu teknoloji sayesinde canlı yayınlanan spor karşılaşmalarını video oyunu oynar gibi izleyebileceğiz. 

Evet, yanlış okumadınız… Intel sanal gerçeklik oyunlarında kullanılan ve oyuncuyu gerçek dünyadan tamamen soyutlayan ‘immersion’ teknolojisini canlı maç yayınlarına uygulamaya başlıyor. Mesela Şampiyonlar Ligi’nde 28 metreden Porto filelerini bulan ve ligin en güzel golü seçilen golü, Beşiktaşlı Cenk Tosun’un bakış açısından izlemek nasıl olurdu merak ediyor musunuz? Bu teknoloji sayesinde sahanın içindeymiş ve golü siz atmışsınız gibi izlemeniz mümkün olacak. 

Peki ama nasıl? Aşağıdaki videoda Intel’in PyeongChang 2018 Olimpiyat Oyunları’nda bu teknolojiyi nasıl kullanacağını detaylıca görebilirsiniz (İngilizce).

Şunu baştan söyleyelim: Sporcuların üzerlerinde kamera taşıması gerekmiyor. Aslında bu teknolojinin sporcularla hiçbir alakası yok. Bunun yerine Intel stadyumun, kortun ya da pistin etrafına düzinelerce HD 5K kamera yerleştiriyor ve alanı milyarlarca küçük birime bölüyor. Bu birimlere ‘voxel’ adı veriliyor. Bunları dijital fotoğraflardaki piksellerin üç boyutlusu gibi düşünebilirsiniz. Bu üç boyutlu veri parçacıkları (sizin evde maç izlerken giyeceğiniz) VR başlığına aktarıldığında, canlı maçı (tribünde de değil) sanki sahadaymış gibi istediğiniz her açıdan izleyebileceksiniz.  En sevdiğiniz futbolcunun arkasına geçip golü onunla birlikte atabilecek ve belki de hayatta ilk defa gerçek bir derbi heyecanı yaşayacaksınız. Olasılıklar sonsuz…

Intel PyeongChang 2018 Olimpiyat Oyunları’nda ilk kez devreye sokacağı bu teknolojiyi önemli Beysbol, Tenis, Karma Dövüş Sanatları, Basketbol (NBA), Amerikan Futbolu, Hokey ve Golf canlı yayınlarında kullanmak üzere genişletmeyi planlıyor. 

 

Derleyen: Erdir Utku

 

Tags: Intel, True VR, voxel, CES 2018, canlı yayın, VR teknolojisi, sanal gerçeklik, PyeongChang 2018, Beysbol, Tenis, Karma Dövüş Sanatları, Basketbol, NBA, Amerikan Futbolu, Hokey, Golf

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR