TECH & FUTURE

Bu Ayakkabıyı Bir Bilgisayar Tasarladı

Nike geçtiğimiz ay koşu ayakkabılarında sessiz sedasız bir devrim yarattı. 22 Şubat’ta satışa sunulacak yeni Epic React Flyknit hem malzemesiyle hem de tasarımıyla 21’inci yüzyıla göz kırpıyor. 

Ezber bozan tasarım, Nike’ın React adını verdiği yeni köpük teknolojisini kullanıyor. Markanın daha önce basketbol ayakkabılarında da denediği kısmen kauçuk içeren köpük hem hafif ve yumuşak hem de attığınız her adımda yay gibi esneyerek koşmaya yardımcı oluyor. Birbirine zıt gibi görünen bu iki özelliği aynı malzeme ile elde edebilmek için 400’den fazla kimyasal bileşimi toplam 2000 saati bulan testlerden sonra geliştirmiş.

Ancak asıl önemlisi taban tasarımı. Markanın koşu ürünlerinden sorumlu direktörü Bret Schoolmeester “Tabanda gördüğünüz tırtıklı doku bilgisayar algoritmasıyla elde edildi” diye açıklıyor. Binlerce koşucudan elde edilen verileri değerlendiren algoritma, kişiye göre en iyi sonucu verecek taban dokusunu geliştiriyor. “Bu aletler insan beyninin kurgulayamadığı ve insan elinin çizemediği şeyleri kurgulayıp çizebiliyorlar” diyor Schoolmeester.

Bilgisayar tasarımı taban dokusunu giyecek kişiye göre ayarlıyor. Örneğin ayak ölçüsü 10 olan bir erkek koşucu için tasarlanan tabanla, ayak ölçüsü 5 olan kadın koşucular için tasarlanan taban arasında gözle görünür farklar var. Köpüğün geometrisi, koşunun kalitesini etkileyen önemli etkenlerden biri. Adımlarınız yere çarptığında oluşan basıncın emilmesini ve tabanın esneyerek bir sonraki adıma güç vermesini sağlıyor.

Bilgisayarlı tasarım birçok sektörde giderek yaygınlaşıyor. Bu teknoloji sayesinde malzeme ağırlıkları azaltılıyor, yeni ve karmaşık tasarımlar kolaylıkla ve insan tasarımcılardan çok daha hızlı bir şekilde üretilebiliyor. Bu aslında yeni bir gelişme sayılmaz; bilgisayarlı tasarım 1960’lardan beri kullanılan ve üzerinde çalışılan bir konu ancak makine öğrenmesi ve yapay zeka alanlarındaki gelişmeler, daha fazla veri akışı ve işlemci gücünün çok artması bu teknolojinin yaygınlaşmasında önemli bir etken oldu.

 

Derleyen: Erdir Utku

 

Tags: Nike, Nike React, Epic React Flyknit, Bilgisayarlı Tasarım, Yapay Zeka, Koşu Ayakkabısı

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR