PASSPORT

Neden Kayak için Megève’e Gitmelisiniz ?

Çünkü olur da canınız kaymak istemezse veya kardan sıkılırsanız alternatifiniz çok olsun diye.

Montblanc’a komşu Megève, Fransa’nın kayaktan başka hemen her şeyi yapabileceğiniz ender güzellikteki kayak merkezlerinden birisi. Ender güzellikteki derken kesinlikle görmeniz gerek çünkü sahip olduğu doğal güzelliklere pistlerinin güzelliklerini de eklemelisiniz.

Fransızlar’ın inanılmaz güzel slope’lar oluşturmak konusunda ünlü olduklarını biliyor muydunuz? En amatöründen en profesyoneline kadar her seviyede meraklısının kayması için toplam uzunluğu 445 kilometre olan 219 slope var Megève’de. 

1950’lerden itibaren jet sosyetenin uğrak yeri olduğundan sonraki parlak yıldızı da bu sakinlerine borçlu diyebiliriz. Tabi sadece bu da değil. Megève, yıllar içerisinde ona uğrayan misafirlerini çok iyi ağırlamayı bilmiş ve onlara kaymak dışında da yapacakları şeyler sunmuş. Karda golf veya polo oynamak bunlardan bazıları. Ancak onları da istemezseniz yemeğe ne dersiniz ?

Bugün dünyaca ünlü Michelin yıldızlı aşçılarıyla benzerini Gstaad veya Courchevel’de görebileceğiniz gastronomik deneyimler sunuyor. En meşhur restoranı 19. Yüzyıldan kalma bir çiftlik evinde hizmet veren Flacons de Sel. Ancak orada yer bulamadığınızda da alternatifleriniz oldukça fazla. Gitmeden rezervasyon özellikle böyle merkezlerde elzem.

Diyelim ki son dakikada yemek yemek istediniz ve rezervasyonunuz da yok. O zaman ünlü Chalet du Mont d'Arbois otelinin restoranını muhakkak deneyimleyin. Pişman olmazsınız.

Sadece havasını solumak için bile gitseniz yeter aslında. Herhangi bir sebebe ihtiyacınız yok. Ancak her yıl binlerce insanın yaptığı gibi siz de Megève’e neden gitmeliyim sorusuna şu cevabı verebilirsiniz: Kaymak için!

 

Yazı: Kemal Can

 

Tags: Seyahat, Kayak, Fransa, Alpler, Megeve, Michelin, Tatil

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR