K-NEWS

Yüzüklerin Efendisi

Kuzey Kutbu’nda inşa edilecek halka şeklindeki Svart Hotel aynı zamanda bir güneş enerjisi santrali olacak.

Norveçli tasarım ofisi Snøhetta Kuzey Kutup Dairesi içinde halka şeklinde bir otel inşa edecek. Adını hemen yakınındaki Svartisen Buzulu’ndan alan Svart Hotel’in en önemli özelliği enerji-pozitif olması. Muhteşem Almlifjellet dağının eteklerinde yer alacak otel, bugün herhangi bir modern otelden yüzde 85 daha az enerji tüketecek şekilde tasarlanırken, güneş panelleri sayesinde enerji de üretecek.

Snøhetta çarpıcı projelerle dikkat çeken bir firma. Portfolyolarında 2019 Şubat ayında açılması beklenen Avrupa’nın ilk su altı restoranı Under, Norveçli sanatçı Bjarne Melgaard için tasarladıkları heykel-ev gibi iddialı mimari projelerin yanı sıra Norveç’in yeni banknot tasarımları ya da Guatemala’nın başkenti Guatemala City için hazırladıkları sokak mobilyaları gibi enteresan işler de bulunuyor.

Firmanın kurucu ortağı Kjetil Trædal Thorsen “Böylesine değerli bir doğal çevrede bir bina yapmak, bölgenin flora ve faunasını korumak açısından önemli sorumlulukları da beraberinde getiriyor” diyor. Firma Kuzey Kutup Dairesi’nin el değmemiş doğasına zarar vermemek için yenilenebilir enerji kaynakları konusunda derinlemesine bir araştırmaya girişmiş. Yıl boyunca güneş ışınlarının hangi açılarla nereye vurduğunu bir harita haline getiren mimarlar, güneş panelleriyle kaplı halka şeklinde bir binanın en akıllı çözüm olduğunu görmüşler. 

Cephe boyunca devam eden boydan boya pencereli içerlek teraslar kışın ısıtma, yazın soğutma sistemlerine duyulan ihtiyacı en aza indirecek şekilde tasarlanmış. Halka formu, 360 derece manzaranın yanı sıra güneş ışığından maksimum verim alınmasını sağlıyor. Bina, bölgenin geleneksel mimarisinden de izler taşıyacak. Ana gövde Norveçli balıkçıların kulübelerinde kullandıkları V şeklinde ağaç kazıklar üzerinde yükselecek. Otelin zemin katındaki kalas iskele yazın misafirler için hoş bir gezinti yolu işlevi görürken, kışın tekne ve kanoların depolandığı alan haline dönüşecek. Böylece depo ve yardımcı tesisler gibi fazladan binalara duyulan ihtiyaç da ortadan kaldırılmış olacak.   

Svart Hotel, turizm şirketi Arctic Adventure of Norway, mühendislik ve mimari danışmanlık şirketi Asplan Vaak ve müteahhit firma Skanska’nın Snøhetta ile birlikte kurdukları Powerhouse adlı işbirliğinin ortak projelerinden biri. Powerhouse, “plus-houses” (artı evler) adını verdikleri enerji üreten binalar tasarlıyor ve uyguluyor.

 

Derleyen: Deniz Güneş

 

Tags: Snøhetta, Svart Hotel, Norveç, Mimari Tasarım, Sürdürülebilir Tasarım, Kuzey Kutbu, Kutup Dairesi, Güneş Enerjisi, Çevre, Doğa

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR