K-NEWS

Parfümünüz Havayı Otomobilinizden Daha Çok Kirletiyor

Hava kirliliğinin sebebi ve başkahramanı olarak gösterilen otomobillerin aslında parfümünüzden daha az havayı kirlettiğini biliyor muydunuz? Şimdi öğrendiniz.

Bu bir sansasyonel haber duyurusu veya uydurma bir tanesi değil. Bunun yanında uzun zamandır şehirlerimizdeki hava kirliliğinin baş sorumlusu diye otomatik olarak karalanan otomobilleri aklamak için de yazılmış değil. Şöyle ki; yeni yapılan bir araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, dünyanın 33 endüstrileşmiş şehrinde yapılan ölçümlere göre otomobillerin ve genel olarak taşıtların yaydığı uçucu kimyasal gazların hava kirliliğine katkısı ciddi oranda düşerken; uçucu organik bileşiklerin katkısı artmış. Uçucu organik bileşikleri yayan şeylere baktığınızda durumu biraz daha net anlayabilirsiniz. Parfümünüz, pestisitler, boyalar, kaplama malzemeleri, inşaat malzemeleri, yazıcı mürekkepleri, temizlik malzemeleri, yapıştırıcılar olarak sıralanabilir. Ve bu ürünlerden yayılan uçucu kimyasallar şehirlerimizdeki hava kirliliğinin yarısını oluşturuyor artık.

Otomotiv endüstrisi karbon salımı regülasyonlarına yıllar içerisinde o kadar hızlı adapte oldu ki, artık üretilen otomobillerin çoğu çevreci ve yakıt harcamasında cimri. Yakın gelecekte zaten hiçbir katkıları olmayacak çünkü tamamen elektrikli olacaklar. Oysa üzerlerindeki denetimin, hava kirliliğine katkılarının büyük olması sebebiyle artması gereken diğer ürünler gün gibi ortada. Üstelik bu araştırmaya göre evlerimizin içi dışarıdan bazen yedi kata kadar daha kirli olabiliyor. Temiz havanın ve soluduğumuz havanın kalitesinin en önemli sağlık faktörlerinin başında geldiğini düşündükçe bile şehirden kaçış için plan yapmak istiyor insan. Parfümünüzü yarın sabah bir de bu bilinçlilik haliyle sıkın, bakalım atmosferde neleri değiştirebileceksiniz…

 

Tags: Hava Kirliliği, Atmosferi, Hava, Emisyon, Otomobil, Şehir, Karbon Salımı

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR