K-NEWS

Netflix’te Hemen İzleyebileceğiniz En İyi 5 Belgesel

Patlamış mısırlarınızı alın, koltuğunuza rahatça yayılın ve bambaşka dünyalara uçmaya hazırlanın…

Sinema dünyasının perde arkasını merak edenlerdenseniz, Jim Carrey’in 1999 yapımı Aydaki Adam filminde canlandırdığı Andy Kaufman karakterine nasıl hazırlandığını anlatan Jim & Andy ilginizi çekecek bir yapım. REM’in ünlü Man on the Moon parçasına da ilham veren  Andy Kaufman 20’nci yüzyılın yetiştirdiği en büyük komedyen ve şovmenlerden biri kabul ediliyor. Bir metot oyuncusu olarak karaktere girme aşamasında zaman zaman aşırıya kaçabildiği bilinen Carrey’nin bu role hazırlanırken yapılan çekimleri, insanlar Carrey’in “çok aşağılık bir adam” olduğunu düşünürler korkusuyla bugüne kadar gün yüzü görmemiş. Yönetmen Chris Smith bu çekimleri 2017 yılında Carrey ile yapılan oldukça samimi bir mülakatla eşleştiriyor ve ortaya son derece ilginç bir belgesel çıkıyor. Jim Carrey Aydaki Adam’dan sonra geçirdiği dönüşüm ve çekimler sırasında yaşadığı yüzleşmeler, aynı zamanda içten bir insan hikayesi.

Newtown

Yönetmen Kim A. Snyder’in imzasını taşıyan Newtown duygu dozu oldukça yüksek ve izlenmesi zor bir film ancak özellikle toplum, siyaset ve insan psikolojisi gibi konular ilginizi çekiyorsa, izlediğinize pişman olmayacaksınız. Connecticut eyaletinde küçük ve sakin bir kasaba olan Newtown, 2012 yılında ABD tarihinin en büyük okul katliamlarından birinin yaşandığı yer olarak manşetlere çıkmıştı. Film bu korkunç olayın sonrasında kasaba halkının yaşadıklarına, kendilerini nasıl toparladıklarına ve birliktelik duygusunu tekrar nasıl kazandıklarına odaklanırken güçlü bir silahlanma karşıtı manifestoya dönüşüyor.

Iris

Sıra dışı stil anlayışı ve tükenmeyen yaşama sevinciyle moda dünyasının en renkli karakterlerinden biri olan Iris Apfel bir yönetmene ilham verirse ne olur? Gönlü her daim genç bu “zamansız” moda ikonunu beyaz perdeye taşıyan yönetmen Albert Maysles, son işlerinden biri olan bu belgeselde Apfel’in stil anlayışını sinemaya uyarlamış. New York sosyetesinin en egzotik kişiliklerinden biri olan Apfel’in en az giysileri kadar renkli portesini izlerken yönetmenle ilham perisi arasındaki benzersiz uyuma şahit olacaksınız. Moda tutkunları kadar sinefillerin de ilgisini çekecek çok eğlenceli bir seyirlik.

Küba ve Kameraman

Yönetmen Jim Alpert Küba’ya âşık olmalı ki, neredeyse 50 yıldır bu güzel ada ülkesini ziyaret ediyor ve yaşanan her şeyi kayıt altına alıyor. Küba ve Kameraman, dışarıdan gelen ambargolar ve içeride yönetimin getirdiği yasaklarla 1950’lerde takılıp kalmış gibi duran ama efsane lider Castro’nun hastalanmasıyla başlayan ve vefatıyla devam eden süreçte büyük bir dönüşüme giren Küba’nın tarihine ve sosyolojisine içeriden bir bakış sunarken, muhteşem çekimleriyle de göz dolduruyor. İşi gücü bırakıp, uçağa atlayıp Küba’ya gitmek isteyeceksiniz!

Cehenneme Doğru

Dünyaca ünlü Alman yönetmen Werner Herzog’un çok ses getiren Dünyanın Sonundaki Karşılaşmalar belgeselinin devamı niteliğindeki Cehenneme Doğru, yönetmeni volkan bilimci Clive Oppenheimer ile bir araya getiriyor ancak bu sefer Herzog kameranın arkasında kalmayı tercih etmiş ve sahneyi Oppenheimer’a ve yanardağlara bırakmış. Doğanın bu muazzam canavarlarını bir sinema dâhisinin gözünden izlemek gerçekten heyecan verici.  

 

Yazı: Fikret Güvenç

 

Tags: Jim & And, Andy Kaufman, Jim Carrey, Man on the Moon, Aydaki Adam, REM, Chris Smith, Newtown, Kim A. Snyder, Iris Apfel, Albert Maysles, Cuba & The Cameraman, Küba ve Kameraman, Jim Alpert, Küba, Werner Herzog, Cehenneme Doğru, Into the Inferno, Dünyanın Sonundaki Karşılaşmalar, Clive Oppenheimer

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR