K-NEWS

Foxconn Üretimde Yapay Zeka Kullanmaya Başlıyor

Bünyesinde bir milyondan fazla işçi çalıştıran Apple’ın Taylandlı üreticisi Foxconn, yapay zeka teknolojisinin yaratıcılarından Andrew Ng ile işbirliğine gidiyor.

iPhone yapımında bir milyondan fazla işçi ve binlerce robot çalıştıran Apple’ın Taylandlı üreticisi Foxconn, yapay zeka gurusu Andrew Ng ile işbirliğine gidiyorAmaç inovasyon yarışında hep bir adım önde olmak. Zira rekabet, bisiklete binmek gibi; pedal çevirmeyi bıraktığınızda devriliyorsunuz…

Stanford Yapay Zeka Laboratuvarı’nın yöneticisi, Google Brain projesinin ardındaki beyin ve dünyanın en büyük çevrimiçi eğitim platformlarından Coursera’nın olan Ng “Yapay zeka destekli bir toplum yaratmanın zamanı geldi” diyor. Yeni kurduğu startup şirketi LandingAI makine öğrenmesi alanındaki son gelişmelerden nasıl faydalanabileceğini bilemeyen şirketlere bu alanda danışmanlık verecek. Çünkü IT dışındaki çoğu sektör, yapay zekayı iş süreçlerine entegre etmekte zorluk çekiyor.

Foxconn fabrikası

Apple dışında çok sayıda başka şirkete de hizmet veren Foxconn gibi bir devin üretim ve yönetimde yapay zeka teknolojisinden faydalanmaya başlaması, örneğin bugün işçilerin gözle yaptıkları kalite kontrol süreçlerinin yapay zekaya devredilmesi, üretimdeki hata payını minimuma indirgeyecek, süreçleri hızlandıracak ve ucuzlatacak. Bu aynı zamanda, 2010 yılında ağır çalışma koşullarının neden olduğu işçi intiharları dalgasıyla gündeme gelen ve dün (10 Ocak 2018) yine bir işçinin intihar ettiği Foxconn’da birçok çalışanın işlerini kaybetmesi anlamına geliyor.

Landing AI’nin bir işlevi de işini kaybedecek işçilerin daha yüksek beceri gerektiren ve maaşları da daha yüksek işlerde çalışabilmesi için gerekli eğitimleri sağlamak olacak. En azından Ng böyle söylüyor. Çıkartılan her işçinin yeniden istihdam edilmesinin ne kadar mümkün olduğunu zaman gösterecek. Ancak şurası kesin ki, yapay zekanın yorulması, zam istemesi ya da tatile çıkması söz konusu değil.

Yazı: Erdir Utku

 

Tags: Andrew Ng, Apple, Foxconn, iPhone, LandingAI, makine öğrenmesi, Yapay Zeka

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR