K-NEWS

BMW’den İki Yeni Dünya Rekoru

İkiz BMW M5 araçlarla tam sekiz saat boyunca yapılan drift, GUINNESS WORLD RECORDS tarafından onaylandı.

Yeni BMW M5 şimdiden iki dünya rekoru sahibi. Geçtiğimiz 11 Aralık’ta BMW eğitmenlerinden Johan Schwartz, ABD’Nin Güney Carolina eyaletindeki Greer’de bulunan BMW Performans Merkezi’ndeki sözde patinaj pistinde tam sekiz (8) saat ve toplam 374,2 kilometre boyunca drift yaptı. Bu drift süresi daha önceki rekorun sahibiyle aynı olmasına rağmen Schwartz onu 100 kilometreden daha uzun bir mesafeyle egale ederek bu alanda kırılması hayli güç olan bir rekora imza attı.

Bu tipte bir rekorun kırılabilmesi için BMW M5 kesintisiz olarak drift yapmalıydı ancak yakıt miktarı bu kesintisiz gidişe müsade etmiyordu. O sebeple tıpkı savaş uçaklarında olduğu gibi yakıt ikmali yapması gerekti. Kuzey Carolina’dan Detroit Speed isimli bir şirketle beraber geliştirilen özel yakıt ikmal sistemiyle BMW M5 drift sırasında bir başka araçtan yakıt aldı ve böylece rekorun kırılması yolunda engel bırakmadı.

Tüm bunların gerçekleşmesi için BMW Performans Merkezi’nin şef sürüş teknisyeni Matt Mullins, Schwartz’ın aracının birebir aynısı bir başka M5 ile piste çıktı ve onun temposunu yakalayarak aynı şekilde drift yaptı. Detroit Speed çalışanı Matt Butts ise bu iki aracın senkronize drift’i sırasında arka camdan dışarı çıkarak diğerine yakıt ikmal etti. Bu işlem sırasında da ikiz araçla en uzun süre (bir saat içinde 79,3 kilometre) drift rekoru geliştirilmiş oldu. Böylece üzerinde çok çalışılmış tek bir performans ile iki ayrı dünya rekoru BMW’nun oldu.

Yazı: Kemal Can

 

Tags: BMW M5, Drift rekoru, Dünya Rekoru, Guinness World Records

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR