K-NEWS

2018’de ‘Gerçekten’ Neler Olacak?

Kötü niyetli trend tanrıları bu yıl erkekler için neler hazırlıyor? Biraz da bardağın boş tarafına bakalım…

Dünyaca ünlü erkek yaşam tarzı dergisi InsideHook, 2018’de ABD’li erkeklerin hayatlarını etkisi altına alacak 18 “kötü ve çirkin” trendi “hepsi yanlış çıkmazsa paranızı iade ederiz” alt başlığıyla sıraladı. Yaşadığımız dönemin eğlenceli bir eleştirisi kabul edilebilecek bu yazı her ne kadar ironik de olsa, işaret ettiği trendlerden bazıları 2018’in nasıl şekillenebileceği konusunda, sadece Amerikalılar için değil herkes için oldukça isabetli yorumlar içeriyor. Kötü niyetli trend tanrılarının bu yıl erkekler için neler öngördüğünü bu eğlenceli makaleden özetleyerek (ve ülkemize uyarlayarak) aktarıyoruz.

Kadınlar tarafından üretilen daha fazla film ve dizi seyredeceksiniz

Karikatürist Alison Bechdel 1985 yılında, bir filmde yer alan kadın karakterlerin nasıl işlendiğiyle ilgili gayet basit bir test ortaya attı ve bunu yaparken çıtayı (bilerek) oldukça düşük tuttu: filmde en az iki tane ismi belli kadın karakter olduğu ve bunlar kendi aralarında konusu erkekler olmayan bir konuşma yaptıkları takdirde, film bu testi geçmiş sayılacaktı. O günden bugüne medyada çok az şey değişmiş olmalı ki, 2017 yılında en çok izlenen 50 filmden 18 tanesi bu testten sınıfta kalıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında patlak veren Hollywood’daki cinsel taciz skandalı  da göz önüne alınırsa, bu durumda şaşılacak bir şey yok… Ama bu olay aynı zamanda kadınlar açısından bir dönüm noktası olacağa benziyor zira Hollywood’a kamera arkasında ve önünde çalışan kadınlar artık isyan bayrağını açmış görünüyorlar. Örgütlü kadınların önünde durabilecek pek az güç vardır. 2017’nin en iyi kadın filmlerinden biri olan Gizli Sayılar bu yeni trendin öncülerinden biri olarak görülebilir.

Yeniden çekilen diziler yüzünden televizyon izlemek de sıkıcılaşacak

X Files ya da Twin Peaks gibi 90’lı yılların kült dizileri, geçtiğimiz birkaç yıl içinde yeni sürümleriyle gündeme geldiler. Ne kadar başarılı oldukları tartışılır ama bu trend hız kesecek gibi görünmüyor. Şu sıralarda yeniden çekilmesi söz konusu eski diziler arasında Miami Vice, Will and Grace, Roseanne gibi klasikler var. Oysa son zamanlarda, yaratıcı riskler alan ve farklı ses ve fikirlere yer veren diziler sayesinde televizyon, özellikle de internetten yayın yapan platformlar hem ticari hem de sanatsal açıdan sinemayla eşdeğer işler üretiyordu. Şimdi başarısı zaten kanıtlanmış eski işlerin yeni sürümleri reklam girdisini bir ölçüye kadar garantilese de, yaratıcılık ve içerik kalitesi açısından bir fakirleşmeye işaret ediyor.

“Rahat sportif” ama çirkin kıyafetler tekrar hayatınıza girecek  

Balenciaga’nın (aşağıda gördüğünüz) “çirkin baba pabuçları” ya da IKEA’nınkilerden tek farkı 2 bin 145 dolarlık fiyat etiketi olan alışveriş çantasının da gösterdiği gibi, “sıradanlığın” en önemli moda mesajı olduğu bu dönemde, rahatlığı ön plana çıkartan kıyafetlerin günlük giyimin sınırları dışına taşıp resmi giyime de sirayet etmesi kaçınılmaz görünüyor.

Balenciaga Triple S

Kendinizi, yine kendi yarattığınız Büyük Birader’den korumaya çalışacaksınız   

George Orwell’in 70 yıl önce kaleme aldığı kült bilim kurgu romanı 1984 birçok açıdan insanı ürkütecek kadar doğru çıktı. Öngörüsünde hatalı olan sadece tek bir konu vardı: Evlerimizin içinde bile bizi sürekli gözetleyen cihazları baskıcı bir diktatör değil, biz kendimiz, gönüllü olarak yerleştirdik. 2018 yılında kendimizi yine kendi yarattığımız akıllı cihazlarımızdan korumak için çeşitli önlemler alacağız. Geçtiğimiz günlerde K-Note’da da paylaştığımız ‘dijital bekçi köpeği’ Akita gibi yeni icatlar bizi Orwelyan distopyalardan korumaya yetecek mi, onu da zaman gösterecek.

Elon Musk için karar yılı olacak   

2018, Tesla ve Space X’in kurucusu için karar yılı olacak. İnsanlık için erişilebilir (yani depolanabilir) güneş enerjisi, uçak hızında trenler ve Mars’ta yaşam vaat eden çok yönlü milyarderin, geçtiğimiz hafta yörüngeye sokamadan kaybettiği casus uydudan sonra (ki bu Space X’in kaybettiği ikinci milyar dolarlık uydu) bu vaatlerini gerçekten yerine getirip getiremeyeceğini bu sene göreceğiz.  

Elon Musk kalkış sırasında çakılan F9R roketinin enkazına bakarken, Ağustos 2014

Hintkenevirine yatırım yapan kazanacak   

Türkiye’de daha önce yasaklı olan hintkeneviri üretimi geçen yıl 19 ilde yasallaştıOtomotivden tekstile ve hatta ilaç yapımına çok farklı sektörlerde oldukça ucuz ve kullanışlı bir hammadde olan ve sadece 4 ayda büyüyüp bir ağaç kadar oksijen üretebilen bu bitkiden ‘esrar’ yapılması şimdilik yasak ve üreticiler de çok sıkı kontrol altında tutulacak. Öte yandan ABD ve Avrupa’da bitkinin ‘keyif verici madde’ olarak kullanılmasına da sınırlı izinler getiriliyor ve aksesuardan özel geliştirilmiş kenevir cinslerine kadar eksiksiz bir pazar oluşmaya başlıyor. Bu pazara ihracat ne kadar mümkün bilemiyoruz ama resimde gördüğünüz gibi şık tasarımlı tıbbi hintkeneviri mağazaları Batı’da iyice yaygınlaşıyor.

Arkadaşlarınız Facebook hesaplarını kapatacaklar

Haber olarak neyi görüp neyi görmeyeceğimize yapay zeka algoritmaları karar verdikçe sadece kendimiz gibi düşünen insanlardan oluşan bir baloncuk içinde yaşıyor ve farklı görüş ve düşüncelerden habersiz kalıyoruz. Daha da kötüsü ayrışıyoruz. İnsanları buluşturan, kaynaştıran, iletişimi kolaylaştıran platformlar olma iddiasındaki Facebook gibi sosyal medya platformlarının bu sözlerini tutamaması bir yana, bir tür dijital uyuşturucu gibi bağımlılık yaptıklarına da şahit oluyoruz. Bu durumun farkına varan birçok kişi, yapay zeka müdahalesinin en çok hissedildiği Facebook başta olmak üzere sosyal medya hesaplarını kapatmaya başlayacaklar. Aksi taktirde hayatımız, aşağıdaki videodaki gibi olacak…

Bu video ise sosyal medyanın beynimize verdiği zararı özetliyor (İngilizce)

Derleyen: Fikret Güvenç

 

Tags: 2018 öngörüleri, 2018 Trendleri, Erkek Yaşam Tarzı, InsideHook, Trendler

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR