FEATURES

5 Soruda Oliver Heilmer

MINI’nin yeni tasarım direktörü ile iyi tasarım, MINI’nin geleceği ve cesaret üzerine bir mini röportaj.

Geçtiğimiz Eylül ayında (2017) MINI tasarım departmanının başına geçen Oliver Heilmer için tasarım sadece bir kariyer değil bir misyon. 43 yaşındaki tasarımcı çocukluğundan beri yeni otomobiller yaratmanın hayalini kurmuş ve hayatını buna göre şekillendirmiş. Bu kısa söyleşide bize iyi tasarımdan ne anladığını ve MINI markasının geleceği için planlarını anlattı.

Neden otomobil tasarımcısı oldunuz ?  

Kendimi bildim bileli otomobiller beni büyülemiştir. Hep otomobil çizimleri yapardım ve çizerken hep yüzümde kocaman bir gülümseme olurdu. Küçük bir çocukken dergilerdeki otomobil fotoğraflarının üzerine çizimler karalardım. Sonraları kendi otomobil modellerimi tasarlayıp çizmeye başladım. Kısa sürede bir otomobil tasarımcısı olmak istediğim belli oldu. O günlerde bu iş tıp ya da hukuk gibi kurumsal bir kariyer değildi. Dolayısıyla ailem bu kararıma kuşkuyla yaklaştı. Lise diplomamı aldıktan sonra Stuttgart’ta tanınmış bir otomobil üreticisi firmada üniversite öncesi staj yaptım ve hayatımın geri kalanını bu meslekte geçirmek istediğime iyice emin oldum. Ama o günlerde, bugün geldiğim noktada olmayı hayal bile edemezdim.

Size göre “iyi tasarım” nedir ? 

Bana göre iyi tasarım tutarlıdır ve bir amacı vardır. Form, ürünün ne işe yaradığını ilk bakışta belli etmeli ve her şeyden önemlisi kullanılabilir olmalı. Mutlaka güzel olmak zorunda değil. Bana göre iyi tasarımın bir özelliği de fazla bağırmaması. Ama aynı zamanda biraz da tartışma yaratmalı, yoksa kimliksizleşebilir. Başlangıçta fikir ayrılıkları yaratan ama buna rağmen -aslında belki bu yüzden- yepyeni bir araç segmentinin ortaya çıkmasına öncülük eden çok sayıda otomobil tasarımı örneği var. Mesela BMW X6 mükemmel bir örnek. İyi tasarım mutlaka bir tasarımcının elinden çıkmak zorunda değil ama bir estetik gözü gerekiyor. Çoğu klasik otomobilin gövdesinin metal kısımlarına tahta çekiçlerle dövülerek biçim verilirdi. O zamanlar bu işi yapanlar tasarımcı değillerdi ama form ve işlevin birliğini algılayabilen çok yetenekli zanaatkarlardı. İşin teorisine vakıf olduklarını hiç sanmıyorum ama doğru işler çıkartmanın bir yolunu buldular.    

MINI size ne ifade ediyor ?

Bana göre MINI kendine güvenli ve modern ama boyutuyla lüksten uzak bir tavır sergiliyor. MINI’nin donanımlarının ne kadar gelişmiş ya da pahalı olduğu önemli değil; dışarıdan her zaman kompakt görünecek. Benim bakışıma göre bu özelliği MINI’yi, yaptığı her şeyi kendisi için yapan bir insanın otomobili haline getiriyor. Tabii ki diğerlerinden ayrışmak ve bir dereceye kadar kişiliklerini otomobilleri ile yansıtmak istiyorlar. Ama bunu otomobilin özünde var olan değerlerle yapıyorlar. Bana göre MINI bunu başardığı için sınıflar-üstü bir otomobil. Çoğu MINI kullanıcısının otomobiliyle arasında benzersiz ve derin bir bağ kurduğunu unutmamak lazım. MINI oldukça duygusal bir marka ve otomobil dünyasında bu şekilde bir ilişkiye pek sık rastlanmıyor.   

MINI’yi gelecekte nerede görüyorsunuz ve MINI tasarım departmanının başındaki isim olarak nasıl gelişmeleri teşvik edeceksiniz ?

Bana göre MINI sürekli gelişen, hatta değişen bir marka ve öyle olmak zorunda. MINI’de çok iyi bir ürün gamı oluşturduk. Özellikle de kalite açısından bakıldığında, daha önce hiç çıkmadığımız zirvelere çıkıyoruz. Ve rakiplerimizin çoğunu geride bırakıyoruz. Öte yandan sadece evrimsel bir çizgide ilerlememiz söz konusu olamaz. Gündemimizde önemli maddeler var: otonom sürüş, elektrikli motor, dijitalizasyon ve paylaşımlı hizmetler gibi.  Bu alanlara şekil veriyor olmamız gerekiyor. Bu süreçte MINI’nin özünde otantik kalması benim için anahtar niteliğinde. Sonuçta MINI şehirli bir marka ve önümüzdeki yıllarda da bu özelliğini korumaya devam etmeli. Dolayısıyla bana göre MINI’nin geleceği tamamen elektrikli olacak.

Tabii altyapı bakımından daha pek çok şey yapılması gerektiği açık. Ama geleceğe ilişkin çok olumlu düşünüyorum. Zihinlerimizi bugünkünden çok daha fazla meşgul edecek bir başka önemli konu da otomobil ile müşteri arasındaki ilişki. MINI sahiplerinin otomobilleriyle aralarında özel bir bağ olduğunu biliyoruz, bu bağı marka ile de kuruyorlar. Gelecekte menüler üzerinden ve tıklayarak iletişim kurmanın yanı sıra, şu anda sadece insanlarla ve iyi arkadaşlarla kurabildiğimiz türden bir etkileşim ve iletişim kurabilsek harika olmaz mıydı? Bu alanda MINI’nin dikkate değer bir öncülük potansiyeli olduğunu görüyorum.  

Gelecekte MINI’den ve her şeyden önemlisi MINI tasarımından neler beklemeliyiz ?

Köklü bir geçmişimiz olmasına rağmen, MINI ne gelecekte ne de geçmişte yaşıyor. Klasik MINI’nin kare şeklinde tasarlanmış olmasının özel bir nedeni vardı ve önemli bir ihtiyaca cevap vermek üzere geliştirilmişti. Bugün kazandığı ikon statüsünün arkasındaki nedenlerden biri de budur. Bu temel özelliği, beraberinde getirdiği bütün olasılıklarla birlikte geleceğe taşıma konusunda çok hevesliyim. MINI Design’daki pozisyonumu benim için inanılmaz heyecan verici hale getiren de gelenek ile gelecek arasındaki bu denge oyunu. Aynı zamanda MINI kışkırtıcı olması hoş görülen, hatta kışkırtıcı olması beklenen bir marka. MINI gerçekten de son derece duygusal bir marka. Hata yapma riskimiz olsa da daha cesur olabiliriz ve olmalıyız. Nihayetinde önemli olan duygular.

Bence MINI artık bir ürün olmanın ötesine geçip bir tavır haline geldi. MINI kentte yaşamak ve sürekli değişim demek; kalbi şehrin ritmiyle birlikte atıyor. Ve bana göre MINI çeşitlilik demek; tek kutuplu kültürün tam tersi. MINI sınıflandırılamaz. Bir bütün olarak bakıldığında bunu belirleyici bir açık görüşlülük olarak özetleyebiliriz. Ve MINI’nin bunu gerçekleştirebilmek için ileride çok daha fazla işbirliğine gitmesi gerektiğine inanıyorum. Kastettiğim sadece zincirleme etki yapmakla kalmayıp, daha da önemlisi otomobilin sınırlarının ötesine geçecek şekilde düşünmek; ki biz bunu MINI LIVING ve MINI FASHION ile yapıyoruz. MINI markasının otomobilin ötesinde de anlam taşıdığını biliyorum. Ve gelecekte bunu sürdürmek için gerekli bağlantıları hızlandırmak konusunda kararlıyım.

 

Derleyen: Erdir Utku

 

Tags: Oliver Heilmer, MINI, MINI Cabrio, MINI Clubman, MINI Countryman, MINI John Cooper Works, MINI 3 Kapı, MINI 5 Kapı, Tasarım, İyi Tasarım

  • Paylaş:

AYNI KATEGORİDEKİ YAZILAR